Czym jest POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to choroba, którą współczesna medycyna klasyfikuje jako ogólnoustrojową, rzutującą na funkcjonowanie całego organizmu. Charakteryzuje się stałą obecnością objawów takich jak m.in. przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny czy duszność, prowadząc do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe.
Choroba ma związek ze stanem zapalnym w oskrzelach, zmianami w miąższu płuc i w naczyniach płucnych, które są konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym gazy, pyły i dym tytoniowy.
Jakie objawy daje POChP? Pierwsze niepokojące sygnały
Specyfiką Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest to, że może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy. Ważne jest zatem, aby nie lekceważyć nawet z pozoru niegroźnych sygnałów wysyłanych przez organizm.
Do wczesnych objawów choroby zaliczymy:
- Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego, może się pojawiać, rano, wieczorem, jak i w ciągu dnia oraz nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich ja dym tytoniowy, pyłki czy zanieczyszczenie powietrza;
- Duszność, początkowo towarzysząca wysiłkowi fizycznemu, stopniowo narastająca i pojawiająca się również w fazie spoczynkowej;
- Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze;
- Obniżoną tolerancję wysiłku, w tym trudności z wykonywaniem czynności, które do niedawna nie stanowiły żadnego problemu, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku, zaścielenie łóżka etc.
Wraz z rozwojem choroby lub wskutek zaostrzeń chory może zaobserwować u siebie także inne objawy, takie jak m.in. utrata masy ciała, nasilenie się kaszlu czy krwioplucie – ten ostatni objaw jest szczególnie niepokojący i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
Kto choruje na POChP?
POChP to choroba globalna. Liczbę chorych na całym świecie szacuje się na około 380 milionów. Tylko w Polsce choruje około 2 milionów osób. To pokazuje skalę zagrożenia zdrowotnego, z jaką mamy do czynienia. Dodajmy przy tym, że według prognozy Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności, a liczba spowodowanych chorobą zgonów wzrośnie nawet o ponad 30%.
Pomimo tego POChP nie jest chorobą dobrze znaną i wiele osób, również z grup ryzyka, nie potrafi rozpoznać jej pierwszych objawów.
Warto wiedzieć, że POChP częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Choć gros chorych stanowią osoby starsze, to jednak choroba może ujawnić się już po 40. roku życia.
Kluczowym czynnikiem ryzyka jest używanie wyrobów tytoniowych, natomiast chorują również osoby narażone na środowiskowe zanieczyszczenie powietrza, takie jak bierne palenie, smog czy pyły i aerozole występujące w miejscu pracy (wymieńmy tutaj tylko górników, hutników, rolników, pracowników budowlanych, operatorów maszyn, sprzątaczki, fryzjerów czy kosmetyczki).
Co robić w przypadku wystąpienia objawów choroby POChP?
Osoby z grupy ryzyka POChP, które obserwują u siebie objawy choroby, powinny jak najszybciej skonsultować to z lekarzem rodzinnym. To lekarz POZ może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
Ponieważ wczesne objawy POChP mogą wskazywać na szereg problemów ze zdrowiem, to konieczne jest różnicowanie z innymi potencjalnymi chorobami. W tym celu przeprowadza się specjalistyczne badania diagnostyczne, na czele ze spirometrią.
W przypadku zdiagnozowania POChP, chory zostanie objęty odpowiednim leczeniem. Co prawda Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie można wyleczyć (powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych), natomiast można złagodzić nasilenie jej objawów i tym samym dać choremu szansę na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.